NAM MYÓHÓ RENGE KYÓ

Vyjdi hore týmto kopčekom v Kamakure a uvidíš horu Fudži
NAM MÝOHÓ RENGE KYÓ

NAM MÝOHÓ RENGE KYÓ –  budhistická mantra na dosiahnutie prebudenia –  je nápis na pamätníčku okolo ktorého som chodila na na vrch kopčeka v Kamakure, odkiaľ bol výhľad na Fudži. V japonskom budhizme sa mu hovorí gohonzon = uctievaný náboženský predmet.  Najprominentnejším nápisom na gohonzone je NAM MÝOHÓ RENGE KYÓ,  kaligraficky, písaný  zhora nadol v strede. 

Je to hlavná mantra v budhizme Ničiren.  V Japonsku sa volá Hoke kjó – čo znamená Lotosová sútra.  Recitáciu tejto mantry zaviedol v roku 1253 japonský budhistický mních sv. Ničiren (1222-1282). Žil počas kamakurského obdobia (1185-1333) a študoval v Kamakure. Lotosovej sútre prikladal význam ako najdôležitejšej písomnosti.

Je to akoby krátka motlitba, toto znamená a môžeme ju odriekavať nasledovne:

Vyznávam svoju budhovskú podstatu, ktorej prostredníctvom môžem uplatniť princíp príčiny a následku v mojom živote tak, že ja i moje okolie môžeme byť trvalo šťastní.

Význam jednotlivých slov:

Nam – odovzdanie sa – Budhovi, budhizmu a Lotus Sutre – Lotosovej sútre

Mýohó – mystický zákon – cieľom je osvietenie

Renge – Lotosový kvet – príčina a následok

Kyó = Sutra = Budhov hlas, Budhovo učenie

Doslovný preklad: “Hľadám útočisko v úžasnej moci  Sútry Lotosového kvetu”  je považovaný za univerzálny preklad.

V indickom sanskrite sa tieto slová čítajú ako “Namu Sada Ruma Fundareka Sotalon”, čo znamená Spievame s chválou a môže byt preložené ako “Ďakujeme veľmi pekne”. Posolstvom je, že si máme všetko vážiť. Dokonca aj problémy. Musíme ďakovať gohonzonu, vlastnému životu, že nám tento problém dal, pretože toto je šanca zmeniť našu negatívnu karmu na šťastie. Môžeme ju prelomiť začať prezentovať našu novú podobu.  Naše nové ja! 

Spolu s romantickým pohľadom na posvätnú horu Fudži to bol balzam pre moju dušu.  Znie povedome? Áno, je to tá istá mantra, ktorú si Tina Turnerová opakovala vo filme Čo s tým má spoločné láska, a tiež jej pomohla.  🙂

A ešte k tomu to má ešte ďalší pridaný význam, ktorý má čosi dočinenia  so samotným lotosovým kvetom. Lotos doslovne rastie z blata – keďže v ňom má zapustené svoje korene – a nakoniec sa stane krásnym kvetom. Toto obsahuje nádherné duchovné posolstvo. Z niečoho zlého a špinavého sa môže vyvinúť niečo čisté a krásne.

Bronzová socha sv. Ničirena v Posvätnej jaskyni na území chrámu Ryuukou dži v Enošime vzdialenej len niekoľko kilometrov od pamätníka, ktorý je vyššie