Tento chrám mi prišiel úplne odlišný od všetkých iných chrámov, pretože je celý natretý na čierno. Jeho jediná pôvodná drevená brána Nyutoku je natretá výlučne japonským čiernym lakom. Zvyšok musel byť opätovne postavený po Veľkom zemetrasení v oblasti Kantó roku 1923, keďže vyhorel. Vystavali ho zo železobetónu. To je zaujímavá kombinácia s tlmenou modrozelenou farbou jeho striech. Nachádza sa na zelenom kopci a chrámový pozemok pôsobí dojmom pokoja a ústrania. Dobré na meditáciu, keďže je skoro prázdny.
Prvý konfuciánsky chrám na tomto mieste bol postavený v roku 1690, avšak sa nezachoval do dnes, keďže vyhorel rovnako, ako niekoľko budov, ktoré po ňom nasledovali. Všetky boli natreté rumelkou. Prvá budova natretá čiernou bola postavená v roku 1799 a bohužiaľ zanikla počas Veľkého zemetrasenia v oblasti Kantó v roku 1923. Projekt znovupostavenia chrámu urobil architekt a profesor Stavebnej fakulty Imperiálnej univerzity v Tokiu – Itó Chúta (1867-1954). Odovzdávacia ceremónia novopostaveného chrámu Jušima-seido sa tu konala v roku 1935.
Toto zariadenie ma fascinovalo dômyselnosťou s akou bolo zostrojené a aj čo vlastne vyjadruje. Bolo vyrobené, aby názorne ukázalo, aká podstatná je umiernenosť. Konfuciánske hlboké myšlienky: Všetko s mierou, Umiernenosť vo všetkom, Všetkého priveľa škodí, Priveľa škodí rovnako ako primálo. Zlatá stredná cesta. Musím povedať, že ešte nikde ma žiadny interaktívny exponát nefascinoval viac.
Neustále som nalievala vodu do pôvodne trošku naklonenej nádoby. Začala sa stavať zvislo hore, ale keď pokračovala v nalievaní, tak sa preškobŕtla a všetku vodu vychrstlo. Nádoba sa potom vrátila do pôvodnej polohy – prázdna. Nepamätám sa, koľko krát som pokus opakovala, veľa veľa krát 🙂 Ale vždy fungoval…
Je to vlastne o rovnováhe. My, alebo tí múdrejší z nás, si uvedomujeme jej dôležitosť a snažíme sa v našom živote dosiahnuť rovnováhu. Dokonca aj krása má s rovnováhou niečo spoločné, keďže krása je odrazom rovnováhy a naša krása je odrazom našej vnútornej rovnováhy. V toto verím. Avšak je veľmi ťažké dosiahnuť tento druh rovnováhy a krásy a poznám len veľmi málo ľudí, ktorým sa to podarilo.