Svätyne zasvätené Inari sa nachádzajú v celom Japonsku, narazíte na ne na kažom mieste. Niektoré sú maličké, niektoré sú väčšie, niektoré sú len časťou väčšieho chrámu. Ale táto, Sasuke Inari džindža, ktorú sa práve chystáme navštíviť je trošku odlišná. Nespočetné malé porcelánové líštičky ju robia podivuhodnou. Zvyčajne sa v Inari svätyni nachádza párik líšiek. Čoskoro uvidíte, aké neuveriteľné množstvo ich má táto svätyňa.
História tejto svätyne je spojená so zakladateľom Kamakurského šógunátu Minamotom Joritomom (1147-1199), ktorého hrob sme navštívili v mojom článku KAMAKURSKÝ ŠÓGUNÁT. Joritomo strávil dvadsať rokov vo vyhnanstve na ostrovčeku Hirugakodžima pri poloostrove Izu, od svojich 14. rokov do veku 34 rokov. V tomto čase ochorel. Prisnil sa mu sen, v ktorom sa mu zjavil istý starec a predstavil sa mu ako Inari zo skrytej dediny. Nabádal Yoritoma, aby povstal proti klanu Taira. Ako vieme, Joritomo presne toto urobil a výsledkom bolo, že neskôr založil Kamakurský šógunát a stal sa prvým šógunom.
Na mieste, kde stála malá svätyňka, ktorú vypátral v malej skrytej dedinke, dal postaviť túto svätyňu zasvätenú Inari. Aby túto novú svätyňu pomenoval, vzal prvé písmeno svojej detskej prezývky “Sukedono” a skombinoval ho so znakom pre “pomoc”. Sasuke doslovne znamená “pomoc Joritomovi”. Nuž, je pravda, že ten starček z Joritomovho sna, mu naozaj pomohol.
Symbol, ktorý sa spája s Inari, je líška, po japonsky sa volá kicune. A v tejto Inari svätyňke je ich veru neúrekom, ako čoskoro uvidíte.
Kvôli tým líškam nás to môže zvádzať k domnienke, že svätyňa je zasvätená líške. V skutočnosti je líška len poslom princeznej Ugatamy, ktorá je bohyňou ryže. Princezná Ugatama – šintoistická kami – je tu uctievanou bohyňou. Hovorí sa, že v jej bruchu rástla ryža (ina = ryža, nari = rásť) a že naučila Japoncov, ako pestovať ryžu. Preto Inari. Úplne prvú Inari svätyňu v Japonsku údajne postavili už v roku 711 vo Fušimi poblíž Kyota. Podľa niektorých záznamov žili na hore Funaoka pri Kyote dve staré líšky, jedna z nich bol biely lišiak a druhá bola hnedá líška. Urobili si noru vedľa svätyne Inari vo Fušimi. Preto ich začali považovať za poslov Inari.
Prečo je v Japonsku tak veľa Inari svätýň a prečo sú pre Japoncov také dôležité? Vysvetlením je ryža. Ryža je v Japonsku základnou potravinou. V minulosti, vo feudálnom Japonsku sa dokonca mzda a dedičný plat vyplácal v ryži a nie v peniazoch. Ryža bola podstatná a preto sa Inari stala vysoko váženou a klaňajú sa jej dodnes.